
Jak wybrać: kask rowerowy?
Witaj! Skoro już tu trafiłeś to znaczy, że na szczęście pominąłeś pytanie "czy kask na rower jest obowiązkowy?" i przeszedłeś od razu do konkretu :-). Tak na marginesie, niestety nadal przepisy prawne nie narzucają obowiązku zakładania kasku podczas jazdy na rowerze. Jednak od litery prawa zdecydowanie ważniejszy jest zdrowy rozsądek i dbałość o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Dlatego też spieszymy z odpowiedzią na pytanie: Jak wybrać kask rowerowy?
Poniżej znajdziesz pytania i odpowiedzi oraz niezbędne informacje w tej tematyce. Wiedza pomaga dokonać wyboru dopasowanego do potrzeb. Zagłębiając się w temat skup się na 2 czynnikach kluczowych przy wyborze kasku rowerowego:
DOPASOWANIE (do głowy)
źle dopasowany kask obniża ochronę oraz wygodę użytkowania
DOSTOSOWANIE (do jazdy)
stylu, czasu, intensywności, terenu
1. Rodzaje kasków rowerowych
2. Cechy kasków rowerowych
3. Rozmiary kasków rowerowych
4. Jak dopasować kask rowerowy?
5. Jaki kask na rower wybrać?
6. Kiedy należy wymienić kask rowerowy?
1. Rodzaje kasków rowerowych
Kaski rowerowe REKREACYJNE
Rekreacyjne kaski rowerowe zapewniają podstawową ochronę przed uderzeniami podczas zwykłej jazdy. Są lekkie i dobrze wentylowane. To także najbardziej ekonomiczny wybór.
Kaski SZOSOWE
Kaski na rower szosowy cechują się niską wagą oraz bardzo dobrą wentylacją. Czynnikiem, który najbardziej wyróżnia je spośród innych kasków jest aerodynamiczny kształt, który zmniejsza opory powietrza podczas szybkiej jazdy oraz długich treningów szosowych.
Kaski MTB ENDURO na rower górski
Kaski na rowery górskie są również dobrze wentylowane. Większość modeli zapewnia lepszą ochronę tylnej części głowy, ponieważ rowerzysta górski jest bardziej narażony na upadek do tyłu niż rowerzysta szosowy czy rekreacyjny.
Kaski FULL-FACE
4 główną kategorię kasków rowerowych stanowią kaski typu Full-Face. Jest to najbardziej rozbudowany i najlepiej chroniący głowę kask rowerowy na rynku. Przeznaczony jest do “zadań specjalnych”, czyli downhillu. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony głowy jego budowa jest bardzo masywna, co zwiększa wagę kasku oraz zmniejsza wentylację. Cechą charakterystyczną kasków full-face jest garda (ochrona) na szczękę.
Kaski rowerowe DLA DZIECI
Odrębną grupę kasków rowerowych stanowią modele dedykowane najmłodszym rowerzystom. Producenci kasków dokładają szczególnych starań przy projektowaniu kasków mających za zadanie chronić dzieci.
2. Cechy kasków rowerowych
Podstawowym zadaniem kasku jest ochrona przed urazami głowy w wyniku siły uderzenia spowodowanej upadkiem z roweru.
Część ochronna kasku składa się z zewnętrznej skorupy i wewnętrznej wyściółki, które są ze sobą zintegrowane:
- Plastikowa skorupa kasku zapewnia barierę ochronną przed uderzeniem i uszkodzeniem zewnętrznym głowy. Dodatkowo w razie upadku umożliwia ślizganie się kasku po nawierzchni co zmniejsza siłę uderzenia oraz chroni głowę i szyję.
- Wyściółka kasku wykonana jest z polistyrenu (wysokiej jakości styropianu). Chroni głowę rozpraszając siłę uderzenia.
Pozostałe cechy i funkcje kasków rowerowych:
Wentylacja
Otwory wentylacyjne kasku poprawiają przepływ powietrza nad głową, zapewniając chłód i wygodę podczas jazdy. Im więcej masz otworów wentylacyjnych, tym lżejszy jest też kask.
Daszek
Główne przeznaczenie to ochrona przed słońcem. Powszechny w kaskach do rowerów górskich.
Pełna ochrona twarzy (full-face)
Zawijany podbródek (garda), który zapewnia ochronę szczęki i twarzy podczas zjazdów typu downhill lub wyścigów górskich.
Najnowsze badania i testy bezpieczeństwa wykazały, że również siły obrotowe mogą powodować uszkodzenia mózgu przy upadkach. W związku z tym producenci kasków opracowali szeroką gamę technologii, których zadaniem jest zminimalizowanie oddziaływania sił obrotowych podczas uderzenia.
Jeśli często jeździsz na rowerze lub po prostu chcesz mieć większy komfort psychiczny, możesz rozważyć przeznaczenie dodatkowego kosztu wykorzystania specjalistycznych technologii ochrony głowy:
- MIPS: technologia wielokierunkowego systemu ochrony przed uderzeniami. Obecnie bardzo rozpowszechniona i stosowana w kaskach wielu marek. Zawiera warstwę o niskim współczynniku tarcia, która umożliwia lekkie obracanie się wyściółki z pianki. Efektem jest pochłanianie energii uderzenia podczas upadku.
- SPIN: Stosowana w kaskach marki POC. Technologia SPIN (Shearing Pads Inside) obejmuje silikonowe wkładki w strukturze, która porusza się wewnątrz skorupy, aby przekierować siły obrotowe podczas uderzenia.
3. Rozmiary kasków rowerowych
Parametry rozmiarów kasku rowerowego (obwód):
- Bardzo mały: poniżej 51 cm
- Mały: 51 cm–55 cm
- Średni: 55 cm–59 cm
- Duży: 59 cm–63 cm
- Bardzo duży: powyżej 63 cm
Aby dobrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego dla siebie, zacznij od zmierzenia obwodu głowy, ponieważ jest to najważniejszy parametr.
Sposób pomiaru: owiń elastyczną taśmę mierniczą wokół największej części głowy (około 1-2 cm nad brwiami) i odczytaj wartość. Wersja druga to owinięcie sznurka wokół głowy, a następnie zmierzenie jego długości.
4. Jak dopasować kask rowerowy?
Krok I
Wyreguluj szczelność. Większość kasków posiada pokrętło regulacji z tyłu, które pozwala uzyskać dokładne dopasowanie.
Krok II
Zapnij i zaciśnij pasek pod brodą. Paski powinny tworzyć literę V, gdy spoczywają pod każdym uchem. Jeśli nie układają się wygodnie spróbuj wyregulować klamrę pod każdym uchem.
Krok III
Na koniec, z zapiętym paskiem pod brodą, otwórz szeroko usta. Kask powinien przy tym naciskać na czubek głowy. Jeśli nie, dociągnij odrobinę pasek i powtórz.
Dodatkowe wskazówki dotyczące dopasowania kasku rowerowego:
Rozmiary kasków mogą się różnić w zależności od marki.
Podane we wcześniejszym punkcie zakresy rozmiarów mogą się nieznacznie różnić w zależności od marki kasku. Dlatego zawsze sprawdzaj obwód głowy.
Wahasz się między rozmiarami? Wybierz mniejszy.
Dobrze dopasowany kask powinien:
- ściśle przylegać , ale nie być irytująco ciasny
- leżeć poziomo na głowie (nie odchylać się do tyłu)
- dobrze chronić czoło (przednia krawędź 1-2 cm nad linią brwi)
Popchnij kask z boku na bok i znów do przodu. Jeśli przesuwa się zauważalnie (2 cm lub więcej) musisz poprawić dopasowanie.
5. Jaki kask na rower wybrać?
Znasz już główne rodzaje kasków i ich ogólne przeznaczenie.
Poznałeś różne rozwiązania technologiczne zwiększające ochronę głowy.
Dowiedziałeś się jak prawidłowo dopasować kask rowerowy.
Do tych wszystkich parametrów wystarczy dodać planowany zakres cenowy i ze wszystkiego wyciągnąć wypadkową, która w efekcie pozwoli osiągnąć satysfakcjonujący efekt. W ofercie BJSPORT.PL można znaleźć kaski znajdujące się w przedziale cenowym od 55 zł do 790 zł.
RODZAJ KASKU
+
PRZEZNACZENIE KASKU
+
POZIOM OCHRONY
+
DOPASOWANIE KASKU
+
PUŁAP CENOWY
=
IDEALNY WYBÓR KASKU
OFERTA BJSPORT.PL: KASKI ROWEROWE
6. Kiedy należy wymienić kask rowerowy?
Zasada I
Kaski rowerowe są zaprojektowane tak, aby absorbować pojedyncze uderzenie. W zasadzie należy zakładać, że kask, który brał udział w jakimkolwiek wypadku, jest uszkodzony. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda nie najgorzej - zaleca się zakup nowego.
Zasada II
Druga wytyczna mówi, że jeśli jesteś szczęśliwcem, który jeździ bezwypadkowo (gratulacje!) to powinieneś wymienić każdy kask po 5 latach. Zanieczyszczenia, promieniowanie UV i warunki atmosferyczne mogą z czasem osłabić elementy konstrukcyjne kasku.
Zobacz również:
- JAK WYBRAĆ: SIODEŁKO ROWEROWE?
- JAK WYBRAĆ: OŚWIETLENIE ROWEROWE
- JAK WYBRAĆ: TORBY ROWEROWE? BIKEPACKING DLA POCZĄTKUJĄCYCH